Szkolenia bhp a godziny pracy
Szkolenia bhp, organizowane poza standardowym wymiarem czasu pracy, powinny zostać potraktowane jak nadgodziny. Wielu pracodawców nie respektuje jednak tego prawa. Szkolenia bhp organizowane poza godzinami i zakładem pracy Wielu pracodawców, mając na względzie specyfikę działalności swojej firmy, woli zorganizować szkolenia…
Praca przy komputerze a BHP
Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy regulują nie tylko wykonywanie trudnych, bardzo obciążających fizycznie prac, ale również tych biurowych. Chociaż siedzenie przy komputerze nie niesie za sobą tak dużego ryzyka, jak robienie elewacji na rusztowaniach albo górnictwo, ale i tak intensywnie…
Zimowe zasady BHP
Kilka dni temu Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zwróciła się do przedsiębiorców z apelem o to, aby pamiętali, że silne wiatry, opady deszczu i śniegu, a także niskie temperatury, są dodatkowym zagrożeniem dla pracowników, wykonujących roboty budowlane. Niezwykle ważne jest zatem…
Transport ręczny a przepisy bhp
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli główny akt, regulujący zasady bhp, poświęca transportowi wewnętrznemu i magazynowaniu cały rozdział. Szczególnie istotne w ramach tych przepisów są zasady,…
Hałas w pracy a bhp
Hałas jest niestety częstym towarzyszem pracy. Zmagają się z nim z reguły pracownicy fizyczni, ale nie tylko. Generują go zarówno głośne urządzenia, maszyny, jak i nawet tłum ludzi. Jak się chronić przed hałasem? Jakie są w tym zakresie zadania pracodawcy?…
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkolenia bhp?
Zgodnie z przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie bhp. Regulacje ustawowe wskazują nadto w jakim zakresie oraz…
Ochrona pracy kobiet a przepisy bhp
Ważnym problemem, podejmowanym przez nasze szkolenia bhp warszawa, olsztyn, gdańsk jest również ochrona pracy kobiet. Zagadnienie to jest o tyle interesujące, że w ostatnich kilku latach regulacje dotyczące tej kwestii uległy dość znaczącym zmianom. Przełom w 2016 r. Przed 2016…
Wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Mając na uwadze powagę zagadnienia, jakim jest bezpieczeństwo i higiena pracy, ustawodawca sformułował w polskim systemie prawnym przepisy, przewidujące negatywne konsekwencje dla osób, które dopuszczają się zaniedbań lub celowo lekceważą obowiązujący porządek prawny i nie wypełniają swoich obowiązków, związanych z…
Czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia
Ważnym, doniosłym tematem, podejmowanym przez nasze szkolenia bhp są również czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia. W pewnych branżach wymagane jest bowiem zachowanie wyjątkowo wysokiego stopnia ostrożności z powodu wykorzystywania do pracy substancji, preparatów chemicznych i materiałów niebezpiecznych….
Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy
Kolejnym zagadnieniem podejmowanym przez nasze szkolenia bhp jest kwestia obiektów budowlanych i pomieszczeń pracy. W oparciu bowiem o przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108, z późn. zm.), a dokładniej…
Przepisy BHP a upadki z wysokości
Statystyki sporządzane przez Główny Urząd Statystyczny od lat wskazują, że jednym z najczęstszych wypadków przy pracy są upadki z wysokości. Niewątpliwie praca na wysokościach pojawia się w wielu zawodach i branżach – nie tylko wśród pracowników fizycznych. W tych zakładach,…
Obowiązki pracownika w zakresie BHP
Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 962, z późn. zm., dalej: „k.p.”) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i…
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Przepisy BHP i PPOŻ nakładają różnego rodzaju obowiązki nie tylko na pracowników, faktycznie wykonujących daną pracę, ale również na pracodawców w zakresie BHP. Regulacje te w polskim systemie prawnym zostały zawarte w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks…