Upały a zasady bhp
Tak naprawdę lato się jeszcze nie zaczęło, a męczące upały już dają nam się we znaki. Pracując w pomieszczeniach, w których temperatura jest naprawdę wysoka, jesteśmy mało wydajni. Boli nas głowa, wolniej myślimy, trudno nam się na czymkolwiek skoncentrować. Niewiele…
Transport ręczny a przepisy bhp
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli główny akt, regulujący zasady bhp, poświęca transportowi wewnętrznemu i magazynowaniu cały rozdział. Szczególnie istotne w ramach tych przepisów są zasady,…
Kiedy pracodawca musi zapewnić posiłki i napoje?
Prowadzone przez nas szkolenia bhp niejednokrotnie poruszają temat obowiązku pracodawcy w zakresie zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych i napojów. Ten obowiązek bowiem aktualizuje się w ściśle określonych sytuacjach (w szczególnie uciążliwych warunkach pracy), a jego naruszenie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Kiedy…
Odpowiedzialność karna a naruszenie przepisów bhp
Bezpieczeństwo i higiena pracy cieszy się szczególną ochroną w polskim systemie prawnym. Nawet Konstytucja RP odwołuje się do tego zagadnienia. Naruszenie przepisów BHP zgodnie bowiem z art. 66 ustawy zasadniczej każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Nic…
Czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia
Ważnym, doniosłym tematem, podejmowanym przez nasze szkolenia bhp są również czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia. W pewnych branżach wymagane jest bowiem zachowanie wyjątkowo wysokiego stopnia ostrożności z powodu wykorzystywania do pracy substancji, preparatów chemicznych i materiałów niebezpiecznych….
Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy
Kolejnym zagadnieniem podejmowanym przez nasze szkolenia bhp jest kwestia obiektów budowlanych i pomieszczeń pracy. W oparciu bowiem o przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108, z późn. zm.), a dokładniej…
Odzież, obuwie robocze, środki higieny osobistej – niezbędne elementy wyposażenia
Odpowiednia odzież, obuwie robocze, środki higieny osobistej – to nieodłączne atrybuty przedstawicieli niektórych zawodów, związanych z wykonywaniem pracy fizycznej. Czy są one obowiązkowe? Na kim spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom niezbędnego wyposażenia? O tym traktują prowadzone przez nas szkolenia bhp i…
Wypadki przy pracy a przepisy bhp
Pod koniec marca 2018 roku pojawił się wstępny raport, sporządzony przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczący wypadków przy pracy, które miały miejsce w 2017 r. Zgodnie z tymi danymi w 2017 roku aż 88.330 osób uległo wypadkowi i to stanowi o…
Ryzyko zawodowe a przepisy BHP
W oparciu o art. 226 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe, związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, a także informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które…
Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników
Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy jest zadbanie o to, by pracownicy regularnie przechodzili wymagane badania lekarskie. Zgodnie bowiem z art. 229 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy: „pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez…
Prace szczególnie niebezpieczne
Obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają szczególne obowiązki na te przestrzenie, w których istnieje największe ryzyko wypadków. O czym mowa? O pracach szczególnie niebezpiecznych i pracach wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Jakie prace zaliczamy do szczególnie niebezpiecznych? To określenie dotyczy…
Czynniki szkodliwe w środowisku pracy
Newralgicznym tematem, związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy jest zagadnienie czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy. Spotyka się z nimi wiele osób w różnych, działających na rynku branżach, a jednak wciąż w polskim społeczeństwie istnieje pewna nieświadomość zagrożeń, z…
Przepisy BHP a upadki z wysokości
Statystyki sporządzane przez Główny Urząd Statystyczny od lat wskazują, że jednym z najczęstszych wypadków przy pracy są upadki z wysokości. Niewątpliwie praca na wysokościach pojawia się w wielu zawodach i branżach – nie tylko wśród pracowników fizycznych. W tych zakładach,…
Środki ochrony indywidualnej
Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, w oparciu o przepis art. 207 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu…
Zasady bhp w budownictwie
Jedną z podstawowych dziedzin, z jakimi mamy do czynienia poprzez nadzór bhp, jest branża budowlana. Ta, obarczona dużym ryzykiem, specjalizacja wymaga stałej opieki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, stąd nasza obecność oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem są absolutnie…
Obowiązek szkoleń BHP nie tylko przy umowie o pracę
Przepisy art. 207 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, z późn. zm., dalej: „Kodeks pracy” lub „k.p.”) nakładają na pracodawcę obowiązek chronienia zdrowia i życia pracowników przez…
Pierwsze szkolenie BHP
Zapewnienie bezpieczeństwa wykonywania pracy jest pierwszym i podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Regulują to zarówno przepisy Konstytucji RP, Kodeksu pracy, jak i ustaw szczególnych oraz rozporządzeń. W ramach realizacji tego zadania pracodawca musi podjąć szereg działań i pamiętać o bardzo wielu…
Obowiązki pracownika w zakresie BHP
Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 962, z późn. zm., dalej: „k.p.”) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i…