Pomieszczenia pracy a bhp
Przepisy bhp mają zastosowanie nie tylko do bezpośrednich miejsc pracy, jak biurko albo taśma produkcyjna. W regulacjach, związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy wskazano też szczegółowe zasady, obowiązujące w odniesieniu do poszczególnych pomieszczeń pracy. Często poruszamy ten temat, prowadząc szkolenia…
Kiedy szkolenie bhp może przybrać formę e-learningu?
E-learning to szybko zdobywająca popularność forma nauki. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w dziedzinie szkoleń bhp. Jak to działa? Obowiązki pracodawcy a szkolenia bhp Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie…
Szkolenia bhp a godziny pracy
Szkolenia bhp, organizowane poza standardowym wymiarem czasu pracy, powinny zostać potraktowane jak nadgodziny. Wielu pracodawców nie respektuje jednak tego prawa. Szkolenia bhp organizowane poza godzinami i zakładem pracy Wielu pracodawców, mając na względzie specyfikę działalności swojej firmy, woli zorganizować szkolenia…
Upały a zasady bhp
Tak naprawdę lato się jeszcze nie zaczęło, a męczące upały już dają nam się we znaki. Pracując w pomieszczeniach, w których temperatura jest naprawdę wysoka, jesteśmy mało wydajni. Boli nas głowa, wolniej myślimy, trudno nam się na czymkolwiek skoncentrować. Niewiele…
Zimowe zasady BHP
Kilka dni temu Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zwróciła się do przedsiębiorców z apelem o to, aby pamiętali, że silne wiatry, opady deszczu i śniegu, a także niskie temperatury, są dodatkowym zagrożeniem dla pracowników, wykonujących roboty budowlane. Niezwykle ważne jest zatem…
Transport ręczny a przepisy bhp
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli główny akt, regulujący zasady bhp, poświęca transportowi wewnętrznemu i magazynowaniu cały rozdział. Szczególnie istotne w ramach tych przepisów są zasady,…
Hałas w pracy a bhp
Hałas jest niestety częstym towarzyszem pracy. Zmagają się z nim z reguły pracownicy fizyczni, ale nie tylko. Generują go zarówno głośne urządzenia, maszyny, jak i nawet tłum ludzi. Jak się chronić przed hałasem? Jakie są w tym zakresie zadania pracodawcy?…
Ochrona pracy kobiet w ciąży
Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.) dużo uwagi poświęcają pracy kobiet w ciąży. Zastosowane zostały wobec nich różnego rodzaju ulgi i uprzywilejowania, a także…
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkolenia bhp?
Zgodnie z przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie bhp. Regulacje ustawowe wskazują nadto w jakim zakresie oraz…
Wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Mając na uwadze powagę zagadnienia, jakim jest bezpieczeństwo i higiena pracy, ustawodawca sformułował w polskim systemie prawnym przepisy, przewidujące negatywne konsekwencje dla osób, które dopuszczają się zaniedbań lub celowo lekceważą obowiązujący porządek prawny i nie wypełniają swoich obowiązków, związanych z…
BHP a kontrola PIP
Państwowa Inspekcja Pracy, zgodnie z przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, jest instytucją powołaną do pełnienia nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W ramach swoich obowiązków PIP…