Kiedy szkolenie bhp może przybrać formę e-learningu?
E-learning to szybko zdobywająca popularność forma nauki. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w dziedzinie szkoleń bhp. Jak to działa? Obowiązki pracodawcy a szkolenia bhp Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie…
Szkolenia bhp a godziny pracy
Szkolenia bhp, organizowane poza standardowym wymiarem czasu pracy, powinny zostać potraktowane jak nadgodziny. Wielu pracodawców nie respektuje jednak tego prawa. Szkolenia bhp organizowane poza godzinami i zakładem pracy Wielu pracodawców, mając na względzie specyfikę działalności swojej firmy, woli zorganizować szkolenia…
Upały a zasady bhp
Tak naprawdę lato się jeszcze nie zaczęło, a męczące upały już dają nam się we znaki. Pracując w pomieszczeniach, w których temperatura jest naprawdę wysoka, jesteśmy mało wydajni. Boli nas głowa, wolniej myślimy, trudno nam się na czymkolwiek skoncentrować. Niewiele…
Pierwsza pomoc w szkołach – zmiany
Polskie placówki edukacyjne – szkoły, przedszkola i inne – przechodzą małą rewolucję. Od listopada zeszłego roku wszyscy ich pracownicy zostali bowiem zobowiązani do odbycia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Co należy wiedzieć na ten temat? Jak będą wyglądały nowe szkolenia…
Zimowe zasady BHP
Kilka dni temu Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zwróciła się do przedsiębiorców z apelem o to, aby pamiętali, że silne wiatry, opady deszczu i śniegu, a także niskie temperatury, są dodatkowym zagrożeniem dla pracowników, wykonujących roboty budowlane. Niezwykle ważne jest zatem…
Transport ręczny a przepisy bhp
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli główny akt, regulujący zasady bhp, poświęca transportowi wewnętrznemu i magazynowaniu cały rozdział. Szczególnie istotne w ramach tych przepisów są zasady,…
Hałas w pracy a bhp
Hałas jest niestety częstym towarzyszem pracy. Zmagają się z nim z reguły pracownicy fizyczni, ale nie tylko. Generują go zarówno głośne urządzenia, maszyny, jak i nawet tłum ludzi. Jak się chronić przed hałasem? Jakie są w tym zakresie zadania pracodawcy?…
Ochrona pracy kobiet w ciąży
Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.) dużo uwagi poświęcają pracy kobiet w ciąży. Zastosowane zostały wobec nich różnego rodzaju ulgi i uprzywilejowania, a także…
Choroby zawodowe a przepisy BHP
Temat chorób zawodowych staje się coraz bardziej popularnym zagadnieniem i to w skrajnie różnych środowiskach pracy. Czym właściwie jest choroba zawodowa? Jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca? Jak postępować w razie stwierdzenia takiego przypadku? O tym kilka słów w…
Ryzyko zawodowe a przepisy BHP
W oparciu o art. 226 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe, związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, a także informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które…
Przepisy BHP a upadki z wysokości
Statystyki sporządzane przez Główny Urząd Statystyczny od lat wskazują, że jednym z najczęstszych wypadków przy pracy są upadki z wysokości. Niewątpliwie praca na wysokościach pojawia się w wielu zawodach i branżach – nie tylko wśród pracowników fizycznych. W tych zakładach,…