Czym są środki ochrony indywidualnej?
Środki ochrony indywidualnej to jedno z podstawowych zagadnień, które poruszają nasze szkolenia bhp. One bowiem przede wszystkim zapewniają pracownikom optymalny poziom bezpieczeństwa. Chronią przed urazami, otarciami i innymi mniej lub bardziej poważnymi wypadkami, które mogą przytrafić się wykonującemu określone obowiązki…
Czym są czynniki szkodliwe w środowisku pracy?
Czynniki szkodliwe i czynniki uciążliwe w środowisku pracy to zagadnienia, z którymi z pewnością spotkał się każdy pracownik, przechodzący okresowe badania lekarskie. To również temat niejednokrotnie omawiany w ramach naszego szkolenia bhp. Co warto o nich wiedzieć? Czynniki szkodliwe a…
Czym jest choroba zawodowa i co warto o niej wiedzieć?
Choroba zawodowa dotyka każdego roku wiele kobiet i mężczyzn, pracujących w różnych branżach, mających krótszy lub dłuższy staż zawodowy. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób ją rozpoznać, a także jakie są w tym zakresie uprawnienia i obowiązki pracodawcy oraz pracownika….
Budownictwo – branża szczególnego ryzyka?
Szkolenia bhp oraz nadzór bhp, które świadczy firma TBF, cieszą się szczególnym zainteresowaniem w przedsiębiorstwach z branży budowlanej. Nie da się bowiem ukryć, że jest to jedna z dziedzin, w której występuje najwięcej wypadków przy pracy i która wymaga zastosowania…
Pomieszczenia pracy a bhp
Przepisy bhp mają zastosowanie nie tylko do bezpośrednich miejsc pracy, jak biurko albo taśma produkcyjna. W regulacjach, związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy wskazano też szczegółowe zasady, obowiązujące w odniesieniu do poszczególnych pomieszczeń pracy. Często poruszamy ten temat, prowadząc szkolenia…
Jakie obowiązki w zakresie bhp powinien realizować pracodawca?
Pierwszym zagadnieniem, jakie poruszają nasze szkolenia bhp, jest kwestia obowiązków, jakie przepisy bhp nakładają na poszczególne podmioty. Informujemy nie tylko o tym, kto jest zobowiązany do ich wypełniania, ale również w jakim zakresie. Między innymi szereg obowiązków spoczywa na osobie…
Kiedy szkolenie bhp może przybrać formę e-learningu?
E-learning to szybko zdobywająca popularność forma nauki. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w dziedzinie szkoleń bhp. Jak to działa? Obowiązki pracodawcy a szkolenia bhp Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie…
Szkolenia bhp a godziny pracy
Szkolenia bhp, organizowane poza standardowym wymiarem czasu pracy, powinny zostać potraktowane jak nadgodziny. Wielu pracodawców nie respektuje jednak tego prawa. Szkolenia bhp organizowane poza godzinami i zakładem pracy Wielu pracodawców, mając na względzie specyfikę działalności swojej firmy, woli zorganizować szkolenia…
Upały a zasady bhp
Tak naprawdę lato się jeszcze nie zaczęło, a męczące upały już dają nam się we znaki. Pracując w pomieszczeniach, w których temperatura jest naprawdę wysoka, jesteśmy mało wydajni. Boli nas głowa, wolniej myślimy, trudno nam się na czymkolwiek skoncentrować. Niewiele…
Kim jest społeczny inspektor pracy?
Dodatkowym organem, czuwającym nad kwestią przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jest społeczny inspektor pracy. O jego roli często się zapomina, tymczasem w polskim systemie prawnym istnieje nawet specjalnie dedykowana mu ustawa. Nasze szkolenia bhp przybliżają to zagadnienie. Czym jest…
Będą zmiany w rozporządzeniu o szkoleniach bhp
Szkolenia bhp znów czekają zmiany. Modyfikacja przepisów stała się konieczna z uwagi na potrzebę dostosowania ich do aktualnego stanu prawnego. Zmiany będą raczej techniczne – kosmetyczne, ale warto na nie zwrócić uwagę. Między innymi zostaną wprowadzone nowe wzory karty szkolenia…
Transport ręczny a przepisy bhp
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli główny akt, regulujący zasady bhp, poświęca transportowi wewnętrznemu i magazynowaniu cały rozdział. Szczególnie istotne w ramach tych przepisów są zasady,…
Ochrona pracy kobiet w ciąży
Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.) dużo uwagi poświęcają pracy kobiet w ciąży. Zastosowane zostały wobec nich różnego rodzaju ulgi i uprzywilejowania, a także…
Prace szczególnie niebezpieczne
Obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają szczególne obowiązki na te przestrzenie, w których istnieje największe ryzyko wypadków. O czym mowa? O pracach szczególnie niebezpiecznych i pracach wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Jakie prace zaliczamy do szczególnie niebezpiecznych? To określenie dotyczy…
Czynniki szkodliwe w środowisku pracy
Newralgicznym tematem, związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy jest zagadnienie czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy. Spotyka się z nimi wiele osób w różnych, działających na rynku branżach, a jednak wciąż w polskim społeczeństwie istnieje pewna nieświadomość zagrożeń, z…
BHP a kontrola PIP
Państwowa Inspekcja Pracy, zgodnie z przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, jest instytucją powołaną do pełnienia nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W ramach swoich obowiązków PIP…