Jak wygląda szkolenie BHP w Gdańsku?
Szkolenia BHP Gdańsk, prowadzone przez specjalistów z firmy TBF, to okazja do zdobycia cennej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Najczęściej szkolenia są organizowane na terenie firmy, w której zatrudnieni są pracownicy, ale prowadzone są przez zewnętrznych konsultantów specjalizujących…
Czym są środki ochrony indywidualnej?
Środki ochrony indywidualnej to jedno z podstawowych zagadnień, które poruszają nasze szkolenia bhp. One bowiem przede wszystkim zapewniają pracownikom optymalny poziom bezpieczeństwa. Chronią przed urazami, otarciami i innymi mniej lub bardziej poważnymi wypadkami, które mogą przytrafić się wykonującemu określone obowiązki…
Czym są czynniki szkodliwe w środowisku pracy?
Czynniki szkodliwe i czynniki uciążliwe w środowisku pracy to zagadnienia, z którymi z pewnością spotkał się każdy pracownik, przechodzący okresowe badania lekarskie. To również temat niejednokrotnie omawiany w ramach naszego szkolenia bhp. Co warto o nich wiedzieć? Czynniki szkodliwe a…
Czym jest choroba zawodowa i co warto o niej wiedzieć?
Choroba zawodowa dotyka każdego roku wiele kobiet i mężczyzn, pracujących w różnych branżach, mających krótszy lub dłuższy staż zawodowy. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób ją rozpoznać, a także jakie są w tym zakresie uprawnienia i obowiązki pracodawcy oraz pracownika….
Czy e-learning to przyszłość edukacji?
Forma e-learningu kilka lat temu przebojem weszła na rynek usług szkoleniowych. Niewątpliwie jest bardzo wygodna i przystępna dla uczestników. Być może właśnie w tym tkwi jej sukces. Wiele osób twierdzi, że e-learning stanie się popularny nie tylko w sferze różnorodnych…
BHP a stanowisko pracy niepełnosprawnego pracownika
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej niesie wiele korzyści dla pracodawcy. Między innymi może on uzyskać zwrot wielu kosztów, związanych z zatrudnieniem. Poza tym ma możliwość ubiegania się o miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika. Należy jednak zadbać o to, by niepełnosprawny pracownik…
Pomieszczenia pracy a bhp
Przepisy bhp mają zastosowanie nie tylko do bezpośrednich miejsc pracy, jak biurko albo taśma produkcyjna. W regulacjach, związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy wskazano też szczegółowe zasady, obowiązujące w odniesieniu do poszczególnych pomieszczeń pracy. Często poruszamy ten temat, prowadząc szkolenia…
Jakie obowiązki w zakresie bhp powinien realizować pracodawca?
Pierwszym zagadnieniem, jakie poruszają nasze szkolenia bhp, jest kwestia obowiązków, jakie przepisy bhp nakładają na poszczególne podmioty. Informujemy nie tylko o tym, kto jest zobowiązany do ich wypełniania, ale również w jakim zakresie. Między innymi szereg obowiązków spoczywa na osobie…
Kiedy szkolenie bhp może przybrać formę e-learningu?
E-learning to szybko zdobywająca popularność forma nauki. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w dziedzinie szkoleń bhp. Jak to działa? Obowiązki pracodawcy a szkolenia bhp Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie…
Szkolenia bhp a godziny pracy
Szkolenia bhp, organizowane poza standardowym wymiarem czasu pracy, powinny zostać potraktowane jak nadgodziny. Wielu pracodawców nie respektuje jednak tego prawa. Szkolenia bhp organizowane poza godzinami i zakładem pracy Wielu pracodawców, mając na względzie specyfikę działalności swojej firmy, woli zorganizować szkolenia…
Upały a zasady bhp
Tak naprawdę lato się jeszcze nie zaczęło, a męczące upały już dają nam się we znaki. Pracując w pomieszczeniach, w których temperatura jest naprawdę wysoka, jesteśmy mało wydajni. Boli nas głowa, wolniej myślimy, trudno nam się na czymkolwiek skoncentrować. Niewiele…
Kim jest rzeczoznawca do spraw bhp?
Niewiele osób wie, a już na pewno nie kursanci, po raz pierwszy przychodzący na nasze szkolenia bhp, że istnieje taka funkcja, jak rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Czym zajmuje się osoba, wykonująca ten zawód? Jakie uprawnienia jej przysługują?…
BHP a badania okresowe
Jednym z obowiązków pracodawcy, w ramach przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jest kierowanie pracowników na badania okresowe. Co należy o nich wiedzieć? W jakich zawodach badania okresowe są szczególnie ważne? Czym są badania okresowe? Nasze szkolenia bhp szczegółowo przedstawiają…
Kim jest społeczny inspektor pracy?
Dodatkowym organem, czuwającym nad kwestią przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jest społeczny inspektor pracy. O jego roli często się zapomina, tymczasem w polskim systemie prawnym istnieje nawet specjalnie dedykowana mu ustawa. Nasze szkolenia bhp przybliżają to zagadnienie. Czym jest…
Będą zmiany w rozporządzeniu o szkoleniach bhp
Szkolenia bhp znów czekają zmiany. Modyfikacja przepisów stała się konieczna z uwagi na potrzebę dostosowania ich do aktualnego stanu prawnego. Zmiany będą raczej techniczne – kosmetyczne, ale warto na nie zwrócić uwagę. Między innymi zostaną wprowadzone nowe wzory karty szkolenia…
BHP w rolnictwie
Twoja Bezpieczna Firma (TBF) mimo że rezyduje w dużych miastach, nie zamyka się na współpracę z podmiotami spoza Gdańska, Olsztyna i Warszawy. Prowadzimy nasze szkolenia bhp na terenie całej polski, podejmując się różnorodnych zagadnień z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy….
Pierwsza pomoc w szkołach – zmiany
Polskie placówki edukacyjne – szkoły, przedszkola i inne – przechodzą małą rewolucję. Od listopada zeszłego roku wszyscy ich pracownicy zostali bowiem zobowiązani do odbycia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Co należy wiedzieć na ten temat? Jak będą wyglądały nowe szkolenia…
Praca przy komputerze a BHP
Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy regulują nie tylko wykonywanie trudnych, bardzo obciążających fizycznie prac, ale również tych biurowych. Chociaż siedzenie przy komputerze nie niesie za sobą tak dużego ryzyka, jak robienie elewacji na rusztowaniach albo górnictwo, ale i tak intensywnie…
Zimowe zasady BHP
Kilka dni temu Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zwróciła się do przedsiębiorców z apelem o to, aby pamiętali, że silne wiatry, opady deszczu i śniegu, a także niskie temperatury, są dodatkowym zagrożeniem dla pracowników, wykonujących roboty budowlane. Niezwykle ważne jest zatem…
Transport ręczny a przepisy bhp
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli główny akt, regulujący zasady bhp, poświęca transportowi wewnętrznemu i magazynowaniu cały rozdział. Szczególnie istotne w ramach tych przepisów są zasady,…
Hałas w pracy a bhp
Hałas jest niestety częstym towarzyszem pracy. Zmagają się z nim z reguły pracownicy fizyczni, ale nie tylko. Generują go zarówno głośne urządzenia, maszyny, jak i nawet tłum ludzi. Jak się chronić przed hałasem? Jakie są w tym zakresie zadania pracodawcy?…
Ochrona pracy kobiet w ciąży
Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.) dużo uwagi poświęcają pracy kobiet w ciąży. Zastosowane zostały wobec nich różnego rodzaju ulgi i uprzywilejowania, a także…
Kilka słów o instrukcjach bhp
Częstym tematem, poruszanym przez nasze szkolenia bhp jest również zagadnienie instrukcji bhp. Te dokumenty niejednokrotnie spędzają bowiem sen z powiek behapowcom. Dlaczego? Z uwagi na to, że w tym zakresie niezwykle łatwo o błędy. Jak zatem wykonywać je poprawnie? Czym…
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkolenia bhp?
Zgodnie z przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie bhp. Regulacje ustawowe wskazują nadto w jakim zakresie oraz…
Jak przygotować skuteczne szkolenie bhp?
Szkolenia bhp wcale nie muszą być jedynie przykrym obowiązkiem, który trzeba raz na jakiś czas spełnić. Te kilka godzin zajęć można spędzić w atrakcyjny sposób, zdobywając jednocześnie przydatną w życiu wiedzę. W jaki sposób prowadzić szkolenia bhp, aby kursanci nie…
Jak przechowywać sprzęt ochronny?
Niektóre branże obarczone są koniecznością powszechnego posiadania i stosowania różnego rodzaju środków ochrony indywidualnej. O ile sam fakt zapewnienia pracownikom właściwego sprzętu jest oczywisty dla pracodawców, o tyle często zapominają oni o kwestii odpowiedniego przechowywania tego sprzętu. W jaki sposób…
Kiedy pracodawca musi zapewnić posiłki i napoje?
Prowadzone przez nas szkolenia bhp niejednokrotnie poruszają temat obowiązku pracodawcy w zakresie zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych i napojów. Ten obowiązek bowiem aktualizuje się w ściśle określonych sytuacjach (w szczególnie uciążliwych warunkach pracy), a jego naruszenie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Kiedy…
Ochrona pracy kobiet a przepisy bhp
Ważnym problemem, podejmowanym przez nasze szkolenia bhp warszawa, olsztyn, gdańsk jest również ochrona pracy kobiet. Zagadnienie to jest o tyle interesujące, że w ostatnich kilku latach regulacje dotyczące tej kwestii uległy dość znaczącym zmianom. Przełom w 2016 r. Przed 2016…
Wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Mając na uwadze powagę zagadnienia, jakim jest bezpieczeństwo i higiena pracy, ustawodawca sformułował w polskim systemie prawnym przepisy, przewidujące negatywne konsekwencje dla osób, które dopuszczają się zaniedbań lub celowo lekceważą obowiązujący porządek prawny i nie wypełniają swoich obowiązków, związanych z…
Odpowiedzialność karna a naruszenie przepisów bhp
Bezpieczeństwo i higiena pracy cieszy się szczególną ochroną w polskim systemie prawnym. Nawet Konstytucja RP odwołuje się do tego zagadnienia. Naruszenie przepisów BHP zgodnie bowiem z art. 66 ustawy zasadniczej każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Nic…
Czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia
Ważnym, doniosłym tematem, podejmowanym przez nasze szkolenia bhp są również czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia. W pewnych branżach wymagane jest bowiem zachowanie wyjątkowo wysokiego stopnia ostrożności z powodu wykorzystywania do pracy substancji, preparatów chemicznych i materiałów niebezpiecznych….
Choroby zawodowe a przepisy BHP
Temat chorób zawodowych staje się coraz bardziej popularnym zagadnieniem i to w skrajnie różnych środowiskach pracy. Czym właściwie jest choroba zawodowa? Jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca? Jak postępować w razie stwierdzenia takiego przypadku? O tym kilka słów w…
Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy
Kolejnym zagadnieniem podejmowanym przez nasze szkolenia bhp jest kwestia obiektów budowlanych i pomieszczeń pracy. W oparciu bowiem o przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108, z późn. zm.), a dokładniej…
Odzież, obuwie robocze, środki higieny osobistej – niezbędne elementy wyposażenia
Odpowiednia odzież, obuwie robocze, środki higieny osobistej – to nieodłączne atrybuty przedstawicieli niektórych zawodów, związanych z wykonywaniem pracy fizycznej. Czy są one obowiązkowe? Na kim spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom niezbędnego wyposażenia? O tym traktują prowadzone przez nas szkolenia bhp i…
Wypadki przy pracy a przepisy bhp
Pod koniec marca 2018 roku pojawił się wstępny raport, sporządzony przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczący wypadków przy pracy, które miały miejsce w 2017 r. Zgodnie z tymi danymi w 2017 roku aż 88.330 osób uległo wypadkowi i to stanowi o…
Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników
Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy jest zadbanie o to, by pracownicy regularnie przechodzili wymagane badania lekarskie. Zgodnie bowiem z art. 229 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy: „pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez…
Prace szczególnie niebezpieczne
Obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają szczególne obowiązki na te przestrzenie, w których istnieje największe ryzyko wypadków. O czym mowa? O pracach szczególnie niebezpiecznych i pracach wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Jakie prace zaliczamy do szczególnie niebezpiecznych? To określenie dotyczy…
Czynniki szkodliwe w środowisku pracy
Newralgicznym tematem, związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy jest zagadnienie czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy. Spotyka się z nimi wiele osób w różnych, działających na rynku branżach, a jednak wciąż w polskim społeczeństwie istnieje pewna nieświadomość zagrożeń, z…
Przepisy BHP a upadki z wysokości
Statystyki sporządzane przez Główny Urząd Statystyczny od lat wskazują, że jednym z najczęstszych wypadków przy pracy są upadki z wysokości. Niewątpliwie praca na wysokościach pojawia się w wielu zawodach i branżach – nie tylko wśród pracowników fizycznych. W tych zakładach,…
Środki ochrony indywidualnej
Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, w oparciu o przepis art. 207 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu…
BHP a kontrola PIP
Państwowa Inspekcja Pracy, zgodnie z przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, jest instytucją powołaną do pełnienia nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W ramach swoich obowiązków PIP…
Zasady bhp w budownictwie
Jedną z podstawowych dziedzin, z jakimi mamy do czynienia poprzez nadzór bhp, jest branża budowlana. Ta, obarczona dużym ryzykiem, specjalizacja wymaga stałej opieki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, stąd nasza obecność oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem są absolutnie…
Wady i zalety outsourcingu bhp
Outsourcing, zgodnie z ogólnie przyjętą definicją, jest „pojęciem z pogranicza ekonomii i zarządzania. Jego istotą jest wykorzystanie zasobów podmiotu zewnętrznego do realizacji czynności, które wcześniej były wykonywane przez przedsiębiorstwo lub, które w ramach tej struktury mogły być wykonywane.” (R. Juchno…
Obowiązek szkoleń BHP nie tylko przy umowie o pracę
Przepisy art. 207 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, z późn. zm., dalej: „Kodeks pracy” lub „k.p.”) nakładają na pracodawcę obowiązek chronienia zdrowia i życia pracowników przez…
Ochrona przeciwpożarowa – zakres szkoleń
Pracodawcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności muszą zadbać nie tylko o szkolenia bhp. Oczywiście w ramach szkolenia bhp gdańsk, olsztyn, warszawa przekazujemy podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa i obowiązujących reguł, których należy przestrzegać, ale nie stanowi to jedynej kategorii,…
Badania środowiskowe a przepisy BHP
Tematyką ściśle związaną z bezpieczeństwem i higieną pracy jest przeprowadzanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Kwestia ta została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników…
Zalety e-learningu w szkoleniach BHP
W czasach postępującej cyfryzacji i informatyzacji, coraz więcej dziedzin przenosi się w świat Internetu. Między innymi kategorią, która często korzysta z dobrodziejstw sieci internetowej jest edukacja. Tak zwany e-learning przebojem wszedł kilka lat temu na światowy oraz polski rynek i…
Pierwsze szkolenie BHP
Zapewnienie bezpieczeństwa wykonywania pracy jest pierwszym i podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Regulują to zarówno przepisy Konstytucji RP, Kodeksu pracy, jak i ustaw szczególnych oraz rozporządzeń. W ramach realizacji tego zadania pracodawca musi podjąć szereg działań i pamiętać o bardzo wielu…
Obowiązki pracownika w zakresie BHP
Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 962, z późn. zm., dalej: „k.p.”) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i…
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Przepisy BHP i PPOŻ nakładają różnego rodzaju obowiązki nie tylko na pracowników, faktycznie wykonujących daną pracę, ale również na pracodawców w zakresie BHP. Regulacje te w polskim systemie prawnym zostały zawarte w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks…
Zakres szkoleń BHP
Szkolenia BHP Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ma szczególne znaczenie w polskim systemie prawnym. Temat ten pojawił się zarówno w ustawie zasadniczej – Konstytucji RP, jak i w ustawach zwykłych oraz rozporządzeniach. Problematyka ta została najszerzej uregulowana w…
Outsourcing BHP
Czym jest outsourcing BHP? Outsourcing w biznesie polega na przekazywaniu (jednorazowym, okresowym bądź ciągłym) określonych zadań, usług do wykonania firmom zewnętrznym. Z punktu widzenia pracodawcy, jest to często rozwiązanie najszybsze, najbardziej ekonomiczne i najbezpieczniejsze – zamiast tworzyć nowe miejsca pracy…
Kto i dlaczego musi odbyć szkolenie BHP
Kto i dlaczego musi odbyć szkolenia BHP Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pierwszym krokiem do zadbania o komfort i bezpieczeństwo pracowników jest szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponieważ od wielu lat prowadzimy szkolenia…