Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej niesie wiele korzyści dla pracodawcy. Między innymi może on uzyskać zwrot wielu kosztów, związanych z zatrudnieniem. Poza tym ma możliwość ubiegania się o miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika. Należy jednak zadbać o to, by niepełnosprawny pracownik zyskał miejsce pracy, dostosowane do jego potrzeb i możliwości. Jak to zrobić?
Szkolenia bhp – jak zatrudnić niepełnosprawnego pracownika?
Nasze szkolenia bhp niejednokrotnie poruszają zagadnienie zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. Niezwykle ważne jest bowiem wprowadzenie w firmie wielu rozwiązań, które ułatwią im funkcjonowanie w danym zakładzie pracy. Wszelkie podejmowane czynności muszą być komfortowe i bezpieczne. Co ważne, tak właściwie przepisy, dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nie formułują jasnych i precyzyjnych zasad organizacji stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. No chyba, że konkretny rodzaj niepełnosprawności wiąże się z koniecznością wdrożenia kilku, nowych rozwiązań. Żeby mieć pełną jasność w tym zakresie warto zwrócić się z zapytaniem do Państwowej Inspekcji Pracy albo służby medycyny pracy.
Różne rodzaje niepełnosprawności
W kontekście zatrudnienia osób niepełnosprawnych warto jednak przede wszystkim wiedzieć, że możemy mieć do czynienia z trzema stopniami niepełnosprawności – znacznym (pierwsza grupa inwalidzka), umiarkowanym (druga grupa inwalidzka) i lekkim (trzecia grupa inwalidzka). Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności lub lekarz orzecznik ZUS. Z kolei zatrudnienie niepełnosprawnego możliwe jest wtedy, gdy uzyska on na to zgodę lekarza medycyny pracy.
Utrata zdolności do wykonywania pracy w wyniku wypadku
Innym, istotnym zagadnieniem w ramach zatrudniania niepełnosprawnych pracowników jest kwestia utraty przez pracownika zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Powiedzmy bowiem, że uległ on wypadkowi lub określonej chorobie zawodowej. W takiej sytuacji pracodawca powinien zorganizować dla niego lub wydzielić z istniejącej przestrzeni właściwe stanowisko. Oczywiście musi mieć ono podstawowe zaplecze socjalne. Co więcej, pracodawca ściśle określony czas na zorganizowanie stanowiska pracy dla pracownika, wracającego po rekonwalescencji. Ma na to dokładnie 3 miesiące od daty, w której pracownik zgłosił gotowość do przystąpienia do pracy. Z kolei pracownik ma na takie zgłoszenie miesiąc od momentu uznania go za osobę niepełnosprawną. Warto jednak podkreślić, że te przepisy i te obowiązki dotyczą wyłącznie wypadków przy pracy, które doprowadziły do niepełnosprawności pracownika i któremu jednocześnie nie udowodniono naruszenia przepisów bhp lub nietrzeźwości.
TBF – organizujemy profesjonalne szkolenia bhp
TBF od lat organizuje szkolenia bhp. Między innymi zajmujemy się zagadnieniem zatrudniania osób niepełnosprawnych. Podpowiadamy pracodawcom w jaki sposób powinni zorganizować ich miejsca pracy, jakimi przywilejami cieszą się osoby niepełnosprawne i jednocześnie, jakie korzyści może w ten sposób zyskać przedsiębiorca.