28 maja 2018

Choroby zawodowe a przepisy BHP

Temat chorób zawodowych staje się coraz bardziej popularnym zagadnieniem i to w skrajnie różnych środowiskach pracy. Czym właściwie jest choroba zawodowa? Jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca? Jak postępować w razie stwierdzenia takiego przypadku? O tym kilka słów w artykule poniżej.

Choroba zawodowa

Prowadzone przez naszych specjalistów szkolenia bhp zwracają między innymi uwagę na popularne ostatnio zagadnienie chorób zawodowych. Zgodnie z art. 2351 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.) za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”.

Wykaz chorób zawodowych

Szczegółowy wykaz chorób zawodowych został uregulowany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367). Znajdziemy w nim między innymi zatrucia ostre albo przewlekłe lub ich następstwa wywołane przez substancje chemiczne, pylice płuc, astma oskrzelowa, ostre uogólnione reakcje alergiczne, nowotwory złośliwe powstałe w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi, choroby skóry, choroby układu wzrokowego wywołane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi, choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa.

Obowiązki pracodawcy

Nasze szkolenia bhp pozwalają pracodawcom na zdobycie niezbędnych informacji w zakresie odpowiedniej profilaktyki w odniesieniu do chorób zawodowych. W oparciu o przepisy Kodeksu pracy – w szczególności art. 227 – są oni bowiem zobowiązani do stosowania środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą. W ramach tego obowiązku powinni oni w szczególności utrzymywać w stanie stałej sprawności urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzenia służące do pomiarów tych czynników, a także przeprowadzać, na swój koszt, badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować i przechowywać wyniki tych badań i pomiarów oraz udostępniać je pracownikom.

Wystąpienie choroby zawodowej

Z kolei w momencie gdy pracodawca podejrzewa wystąpienie choroby zawodowej, powinien podjąć określone przepisami Kodeksu pracy kroki. Przede wszystkim konieczne jest niezwłoczne zgłoszenie tego faktu właściwemu organowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. W dalszej kolejności pracodawca musi zbadać przyczyny choroby zawodowej, a także jej charakter i rozmiar, usunąć czynniki powodujące powstanie choroby, realizować zalecenia lekarskie, a także wypłacić dodatek wyrównawczy. Prowadzone przez nas szkolenia bhp gdańsk, olsztyn, warszawa przygotowują pracodawców do zmierzenia się z trudnym zagadnieniem chorób zawodowych. Należy pamiętać, że ich wystąpienie możliwe jest praktycznie w każdej branży.

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13