Czynniki szkodliwe i czynniki uciążliwe w środowisku pracy to zagadnienia, z którymi z pewnością spotkał się każdy pracownik, przechodzący okresowe badania lekarskie. To również temat niejednokrotnie omawiany w ramach naszego szkolenia bhp. Co warto o nich wiedzieć?
Czynniki szkodliwe a obowiązki pracodawcy
Pojęcie czynników szkodliwych pojawia się przede wszystkim w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Tam, w ramach obowiązków pracodawcy, w art. 227 § 1 wskazano, że pracodawca jest zobowiązany do stosowania środków zapobiegawczych chorobom zawodowym i innym chorobom, związanym z wykonywaną pracą. W ramach tych obowiązków powinien po pierwsze utrzymywać w stanie stałej sprawności urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzenia służące do pomiarów tych czynników. Po drugie natomiast powinien przeprowadzać, na swój koszt, badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować i przechowywać wyniki tych badań oraz udostępniać je pracownikom.
Czynniki szkodliwe a czynniki uciążliwe
Z istnienia czynników szkodliwych i uciążliwych powinni jednak zdawać sobie sprawę nie tylko pracodawcy, ale również pracownicy. O tym często mówimy, podczas prowadzonego szkolenia bhp. No ale jak właściwie należałoby rozumieć te pojęcia? Czynniki szkodliwe to takie czynniki, których oddziaływanie może prowadzić lub prowadzi do schorzenia, traktowanego jako choroba zawodowa. Z kolei czynniki uciążliwe to takie, których oddziaływanie może być przyczyną złego samopoczucia lub nadmiernego zmęczenia. One jednak nie prowadzą do trwałego pogorszenia stanu zdrowia.
Czynniki szkodliwe – większe zagrożenie
Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim czynniki szkodliwe, na co wyczulamy naszych kursantów w ramach szkolenia bhp. One bowiem niosą za sobą ryzyko poważnych i nieodwracalnych skutków. W ramach tego pojęcia należy wyróżnić trzy kategorie. Po pierwsze czynniki fizyczne, takie jak drgania mechaniczne, hałas, mikroklimat. Po drugie czynniki chemiczne, jak chociażby substancje drażniące, toksyczne i rakotwórcze. Po trzecie natomiast czynniki biologiczne, w tym wirusy, grzyby i bakterie.
Czynniki uciążliwe – pod kontrolą
Nie można jednak zapominać i lekceważyć czynników uciążliwych. One bowiem mogą również znacząco wpływać na komfort naszej pracy. W tej kategorii należy wyróżnić w szczególności obciążenie fizyczne (w tym dynamiczne oraz statyczne), a także obciążenie psychiczne (w tym obciążenie emocjonalne oraz obciążenie umysłu). W kontekście czynników uciążliwych szczególnie ważne jest dostosowanie stanowiska pracy, tak by nie czyniło żadnego zagrożenia dla pracowników. Istotne są tutaj przede wszystkim zasady ergonomii.
TBF – specjaliści w dziedzinie bhp
Twoja Bezpieczna Firma oferuje szkolenia bhp, ppoż, nadzór i doradztwo bhp i ppoż, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, badania środowiskowe i wiele więcej. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie pracowników, a także o wyeliminowaniu czynników szkodliwych i uciążliwych w miejscu pracy.