Kto i dlaczego musi odbyć szkolenia BHP
Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pierwszym krokiem do zadbania o komfort i bezpieczeństwo pracowników jest szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponieważ od wielu lat prowadzimy szkolenia BHP (Warszawa, Olsztyn i inne większe miasta Polski są w naszym zasięgu), wiemy, dlaczego jest to tak istotne. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik dotyczące szkoleń BHP.
W jakim celu przeprowadza się szkolenia BHP
Osoba rozpoczynająca pracę w danej firmie musi zostać zaznajomiona z warunkami bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie obowiązują na konkretnym stanowisku i w całym zakładzie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wypadków czy chorób zawodowych. Zagadnienia poruszane podczas szkoleń BHP to m.in.:
- bezpieczeństwo na stanowisku pracy.
- konsekwencje nieprzestrzegania zasad BHP;
- czynniki powodujące zagrożenie dla zdrowia i życia;
- sposoby działań zapobiegawczych;
- udzielanie pierwszej pomocy;
- postępowanie w przypadku wystąpienia awarii;
Kto musi odbyć szkolenie BHP
Do podstawowych obowiązków każdego pracodawcy należy dbanie o zdrowie i życie pracowników oraz zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca musi też zapoznać pracowników z zasadami bhp, których należy przestrzegać – ma więc obowiązek skierować każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę (oraz każdą osobę niepełnoletnią) na szkolenia BHP. Gdańsk, Olsztyn, czy Warszawa – procedura jest wszędzie taka sama. Szkolenia BHP są jedynymi obowiązkowymi szkoleniami, jakie każdy pracownik musi odbyć.
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie nie muszą odbywać szkolenia BHP, a decyzja o udziale w szkoleniu zależy od pracodawcy (wyjątkiem są oczywiście osoby niepełnoletnie).
Rodzaje szkoleń
Pierwszym rodzajem szkolenia BHP jest szkolenie wstępne, które powinno być przeprowadzone przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Składa się ono z instruktażu ogólnego i stanowiskowego:
- Instruktaż ogólny to zapoznanie pracownika z zasadami BHP zawartymi w kodeksie pracy i przepisach wewnątrzzakładowych oraz ze sposobami udzielania pierwszej pomocy.
- Instruktaż stanowiskowy ma na celu zapoznać pracowników ze specyfiką obowiązków na danym stanowisku.
Drugim typem szkolenia BHP jest szkolenie okresowe, które ma na celu uaktualnić wiedzę pracowników. Powinny się odbywać z następującą częstotliwością:
- minimum raz na 3 lata – pracownicy fizyczni,
- minimum raz na 5 lat – osoby na stanowiskach kierowniczych oraz inżynieryjno-technicznych, a także pracownicy służb BHP,
- minimum raz na 6 lat – pracownicy administracyjno-biurowi.
Nasza firma oferuje outsourcing BHP – w sposób rzetelny i interesujący dla pracowników możemy przeprowadzić szkolenia BHP. Olsztyn, Gdańsk czy Warszawa – to nie ma znaczenia. Szkolenia prowadzimy we wszystkich większych miastach Polski.