15 stycznia 2020

Jakie wymogi powinny spełniać obiekty i pomieszczenia pracy?

Nasze szkolenia bhp gdańsk niejednokrotnie poruszają zagadnienie obiektów i pomieszczeń pracy. Miejsce, w którym wykonujemy określoną pracę, musi bowiem również spełniać, ściśle wskazane w przepisach, wymogi. Co warto na ten temat wiedzieć?

Obiekt budowlany i pomieszczenie pracy a Kodeks pracy

Podstawowe zasady, dotyczące pomieszczeń i obiektów pracy, wskazuje ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. W art. 213 i 214 tej regulacji wymieniono bowiem przede wszystkim obowiązki pracodawcy w tym zakresie, a także wyjaśniono podstawowe pojęcia. Między innymi sformułowano tam oczywistą, ale jednak nadrzędną zasadę, że obiekt budowlany, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinien spełniać wymagania, dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Za to odpowiada przede wszystkim sam pracodawca i właśnie dlatego to zagadnienie szeroko omawiają nasze szkolenia bhp gdańsk.

Obiekty budowlane a obowiązki pracodawcy

Oczywiście w ramach tego artykułu nie sposób wymienić wszystkie obowiązki, spoczywające na pracodawcy. Szerzej to zagadnienie omawiają nasze szkolenia bhp gdańsk. Jako przykład można natomiast podać chociażby konieczność corocznego sprawdzenia stanu technicznego elementów budynku, budowli, instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania innych czynników, instalacji i urządzeń, służących ochronie środowiska, a także instalacji gazowych i przewodów kominowych. Raz na pięć lat pracodawca powinien również sprawdzać stan techniczny i przydatność do użytkowania obiektu budowlanego, jego estetykę oraz otoczenie.

Pomieszczenia pracy a obowiązki pracodawcy

Pewne obowiązki, które wskazują nasze szkolenia bhp gdańsk, pracodawca posiada również w stosunku do pomieszczeń pracy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić w tych miejscach odpowiednie oświetlenie (zarówno naturalne, jak i sztuczne), właściwą temperaturę, zabezpieczenia przed wilgocią oraz filtrację powietrza. W pomieszczeniach, w których występują szkodliwe dla zdrowia czynniki, należy natomiast zastosować szczególne rozwiązania techniczne, które uniemożliwiają przedostawanie się tych czynników do innych, przylegających pomieszczeń pracy, a w przede wszystkim pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Co grozi za niedopełnienie wymogów?

Nasze szkolenia bhp gdańsk wielokrotnie podkreślają, że ewentualne niedopełnienie ciążących na pracodawcy obowiązków, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jego odpowiedzialność ma bardzo szeroki zakres. To pracodawca ma decydujący wpływ na wybór ostatecznego projektu, który spełnia lub nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ewentualne zaniedbanie lub przeoczenie w tym zakresie jest surowo karane. Pracodawcy grożą sankcje, związane z odpowiedzialnością wykroczeniową.

Czy wymagana jest opinia rzeczoznawcy?

Na marginesie warto wskazać, że jeszcze kilka lat temu przepisy nakładały dodatkowy obowiązek na pracodawcę. Zakładały one bowiem konieczność uzyskania pozytywnej opinii uprawnionych rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Oni szczegółowo analizowali natomiast zagadnienie obiektów i pomieszczeń pracy jeszcze na etapie projektowania. Weryfikacji podlegały projekty budowy lub przebudowy obiektu budowlanego, w którym przewidywało się pomieszczenia pracy.

Tagi

BHPTBF
Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13