4 maja 2018

Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy

Kolejnym zagadnieniem podejmowanym przez nasze szkolenia bhp jest kwestia obiektów budowlanych i pomieszczeń pracy. W oparciu bowiem o przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108, z późn. zm.), a dokładniej jej art. 213-214: „obiekt budowlany, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinien spełniać wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.” Jakie reguły obowiązują w tym zakresie?

Nowe przepisy

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązują przepisy, które zakładają, że nie jest wymagane uzyskanie pozytywnej opinii uprawnionych rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa higieny pracy, w odniesieniu projektów budowy lub przebudowy obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy. Nie oznacza to jednak, że w tym zakresie nie ma żadnych obowiązków. Spoczywają one przede wszystkim na osobie pracodawcy. To on wybiera odpowiedni projekt, który musi spełniać wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z sankcją w postaci odpowiedzialności wykroczeniowej.

Zasady bhp w odniesieniu do budynków

Pracodawca odpowiada również za utrzymanie obiektów budowlanych i znajdujących się w nich pomieszczeń pracy, a także terenów i urządzeń z nimi związanych w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Między innymi w oparciu o art. 62 Kodeksu pracy przynajmniej raz w roku należy sprawdzić: stan techniczny elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania innych czynników, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, a także instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (spalinowych i wentylacyjnych). Z kolei przynajmniej raz na pięć lat powinno się sprawdzić stan techniczny i przydatność do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego, a także jego otoczenia (w tym instalacji elektrycznej, piorunochronowej i tak dalej). Kontroli dokonują osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Zasady bhp w odniesieniu do pomieszczeń pracy

Z kolei pomieszczenia, w których przebywają pracownicy powinny zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o czym informują nasze szkolenia bhp. Między innymi konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia – naturalnego i sztucznego, właściwej temperatury, filtracji powietrza, zabezpieczenia przed wilgocią. Dodatkowo w pomieszczeniach, gdzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia powinny być zastosowane szczególne rozwiązania techniczne uniemożliwiające przedostawanie się czynników do innych pomieszczeń pracy oraz do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Inne regulacje

Dodatkowo polski system prawny wskazuje na wiele szczegółowych zasad. Na przykład jaka jest minimalna wysokość pomieszczenia pracy, wymiary powierzchni oraz ich kubatura, jak powinny wyglądać podłogi w tych pomieszczeniach, jakie wymagania powinny spełniać schody, jaką wentylację należy zastosować. Wszystkie te zasady przekazujemy naszym kursantom poprzez prowadzone szkolenia bhp, oferowany przez nas nadzór bhp oraz outsourcing bhp

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13