24 lipca 2018

Ochrona pracy kobiet a przepisy bhp

Ważnym problemem, podejmowanym przez nasze szkolenia bhp warszawa, olsztyn, gdańsk jest również ochrona pracy kobiet. Zagadnienie to jest o tyle interesujące, że w ostatnich kilku latach regulacje dotyczące tej kwestii uległy dość znaczącym zmianom.

Przełom w 2016 r.

Przed 2016 r. w Polsce obowiązywały przepisy, które wyłączały możliwość wykonywania pewnych zawodów przez kobiety. Później jednak zauważono, że w ten sposób dochodzi do nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy, co stoi w sprzeczności z art. 33 ustawy zasadniczej – Konstytucji RP, w którym stwierdzono, że „kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym społecznym i gospodarczym” oraz że „kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń”. Dodatkowo zaistniała potrzeba implementacji nowych regulacji unijnych do polskiego porządku prawnego.

Nowelizacja art. 176 Kodeksu pracy

Znowelizowano zatem art. 176 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Teraz regulacja tego artykułu jest zdecydowanie bardziej liberalna wobec kobiet i przewiduje ograniczenia w zasadzie wyłącznie w odniesieniu do kobiet w ciąży oraz karmiących dziecko piersią. W obecnym brzmieniu  art. 176 Kodeksu pracy stwierdza, że „kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią”. Rada Ministrów określa natomiast wykaz prac, które związane są z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów oraz mogą mieć niekorzystny wpływ ze względu na sposób i warunki ich wykonywania, z uwzględnieniem rodzajów czynników występujących w środowisku pracy i poziomu ich występowania. Rada Ministrów bierze pod uwagę aktualną wiedzę na temat wpływu warunków wykonywania pracy i czynników występujących w środowisku pracy na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub kamienie dziecka piersią.

Jakie prace są zabronione?

Aktem wykonawczym w stosunku do przepisów art. 176 Kodeksu pracy jest rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Zawarty w tym dokumencie katalog wskazuje między innymi na takie prace, jak: ręczne podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 3 kg, prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę, prace wykonywane w środowisku o dużych wahaniach parametrów mikroklimatu, prace w warunkach narażenia na hałas, którego poziom ekspozycji odniesiony do 8-godzinnego dobowego lub do przeciętnego tygodniowego, określonego w przepisach Kodeksu pracy, wymiaru czasu pracy przekracza wartość 65 dB, prace przy obsłudze zwierząt dotkniętych chorobami zakaźnymi lub inwazyjnymi itd. Przy czym prace zabronione dla kobiet karmiących dziecko piersią są mniej restrykcyjne niż te, przewidziane dla kobiet w ciąży.

Szkolenia bhp

Wszelkie kwestie, związane z ochroną kobiet, są poruszane przez naszych specjalistów, podczas prowadzonych przez nas kursów.

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13