23 sierpnia 2017

Pierwsze szkolenie BHP

Zapewnienie bezpieczeństwa wykonywania pracy jest pierwszym i podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Regulują to zarówno przepisy Konstytucji RP, Kodeksu pracy, jak i ustaw szczególnych oraz rozporządzeń. W ramach realizacji tego zadania pracodawca musi podjąć szereg działań i pamiętać o bardzo wielu kwestiach. Częściowo w tym zakresie mogą go wyręczyć specjaliści, oferujący szkolenia bhp (Gdańsk, Olsztyn, Warszawa).

Od czego zacząć, czyli podstawowe reguły

Każdy zatrudniony pracownik, niezależnie od funkcji, którą pełni i zajmowanego stanowiska, powinien zostać zapoznany z obowiązującymi w danym zakładzie pracy zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Finalnie sprowadza się to do przeprowadzenia szkolenia bhp. Bez dopełnienia tego obowiązku pracownik nie może podjąć jakichkolwiek czynności.

Szkolenie wstępne, czyli pierwsze kroki

Zasadniczym podziałem szkoleń bhp jest rozróżnienie na szkolenia bhp wstępne oraz okresowe. Ta pierwsza kategoria jest kluczowa dla nowoprzyjętych pracowników. Bez niego podjęcie pracy nie będzie bowiem możliwe. Tego typu szkolenie obejmuje instruktaż stanowiskowy oraz ogólny. Instruktaż ogólny związany jest z zapoznaniem pracownika z obowiązującymi w zakładzie zasadami – regulaminem pracy, a także przepisami Kodeksu pracy i innych ustaw. Instruktaż stanowiskowy natomiast ma miejsce przy stanowisku pracy. Ważne jest, by wiedział gdzie jest jego stanowisko pracy, w jaki sposób powinien wykonywać pracę, jakie są zagrożenia i ograniczenia w tym zakresie, kto jest jego przełożonym, komu należy zgłaszać wszelkie problemy, które pojawią się w trakcie wykonywania pracy.

Niezbędne dokumenty, czyli o czym należy pamiętać

Ukończenie szkolenia bhp, które oczywiście powinno odbywać się w godzinach pracy,  dla swej ważności musi zostać potwierdzone kartą szkolenia wstępnego. Będzie ono stanowiło dokument, z którego skorzysta zarówno pracodawca (deklarując, że zatrudnieni pracownicy posiadają niezbędną wiedzę do wykonywania określonego rodzaju pracy) oraz pracownik (mogąc legitymować się tym dokumentem na zewnątrz, również po ustaniu stosunku pracy, o ile tylko obejmuje on identyczne stanowisko i nowy pracodawca uzna, że to szkolenie jest ważne). Istotne jest przy tym to, że szkolenia bhp dotyczą nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale mogą również takich, których zatrudnienie wynika z innych tytułów prawnych – na przykład umowy zlecenia, umowy o dzieło czy umowy agencyjnej. Pracodawca zdecyduje czy przy innych umowach szkolenie jest nadal konieczne.

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy ma wyjątkowo doniosłe znaczenie, ponieważ trzymanie się pewnych, określonych reguł może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i życia. Z pewnością najłatwiej jest skorzystać w tym zakresie z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą kompleksowe szkolenia bhp olsztyn, warszawa, gdańsk. Oferują przy tym różne formy współpracy (nadzór bhp, outsourcing bhp). Zadbają o pełną obsługę szkolenia, łącznie z zorganizowaniem sali konferencyjnej z odpowiednim nagłośnieniem i dodatkowym sprzętem.

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13