Obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają szczególne obowiązki na te przestrzenie, w których istnieje największe ryzyko wypadków. O czym mowa? O pracach szczególnie niebezpiecznych i pracach wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej.
Jakie prace zaliczamy do szczególnie niebezpiecznych?
To określenie dotyczy przede wszystkim tych prac, przy których wykonywaniu istnieje największe ryzyko wypadkowe. Nie chodzi przy tym o prace w warunkach ekstremalnych, ale te, które obarczone są większym ryzykiem niż inne. Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wskazują, iż jako szczególnie niebezpieczne należy rozumieć: prace, o których mowa w art. 6 tego rozporządzenia, innych przepisach dotyczących bhp, które określają je mianem szczególnie niebezpiecznych, prace wskazane w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w trudnych warunkach. Jako przykłady można wskazać chociażby roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe, montażowe, prace w różnego rodzaju zbiornikach i kanałach, a także prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych.
Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy w tym zakresie?
Pracodawca ma przede wszystkim obowiązek ustalenia i bieżącego aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, występujących w danym zakładzie. Ponadto powinien zapewnić bezpośredni nadzór nad tymi pracami oraz właściwe środki zabezpieczające (takie jak maski na twarz, uprzęże, oznakowania stref niebezpiecznych). To na pracodawcy spoczywa również obowiązek zadbania o przeprowadzenie instruktażu wśród pracowników, poparty stosowną dokumentacją. Obowiązki te pracodawca może realizować samodzielnie lub poprzez wyznaczone osoby. Przede wszystkim pracodawca może być w tym zakresie wspomagany przez stosowny nadzór bhp.
Czym charakteryzują się prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej?
Szkolenia bhp informują również o istnieniu prac, wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Temu zagadnieniu dedykowane zostało specjalne rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. O ile uprzednio przywołane rozporządzenie nie wskazywało konkretnego katalogu prac niebezpiecznych, o tyle ten akt przywołuje już dokładną listę. W ramach tego należy wymienić między innymi: prace przy obsłudze suwnic sterowanych z kabiny i zdalnie sterowanych, prace przy obsłudze podnośników i platform hydraulicznych, prace przy obsłudze układnic magazynowych, prace przy obsłudze żurawi wieżowych i samojezdnych, prace pilota morskiego, prace przy obsłudze znaków nawigacyjnych na wodzie, prace na wiaduktach i mostach i tak dalej.
Wymagany stały nadzór bhp
Przeprowadzane przez nas szkolenia bhp gdańsk, olsztyn, warszawa nastawione są również na zapoznanie kursantów z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi prac szczególnie niebezpiecznych i tych, wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Ustawodawca poświęcił im znaczący obszar przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, dlatego staramy się zwrócić na nie szczególną uwagę