Jakie obowiązki w zakresie bhp powinien realizować pracodawca?
Pierwszym zagadnieniem, jakie poruszają nasze szkolenia bhp, jest kwestia obowiązków, jakie przepisy bhp nakładają na poszczególne podmioty. Informujemy nie tylko o tym, kto jest zobowiązany do ich wypełniania, ale również w jakim zakresie. Między innymi szereg obowiązków spoczywa na osobie…
Praca przy komputerze a BHP
Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy regulują nie tylko wykonywanie trudnych, bardzo obciążających fizycznie prac, ale również tych biurowych. Chociaż siedzenie przy komputerze nie niesie za sobą tak dużego ryzyka, jak robienie elewacji na rusztowaniach albo górnictwo, ale i tak intensywnie…
Zimowe zasady BHP
Kilka dni temu Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zwróciła się do przedsiębiorców z apelem o to, aby pamiętali, że silne wiatry, opady deszczu i śniegu, a także niskie temperatury, są dodatkowym zagrożeniem dla pracowników, wykonujących roboty budowlane. Niezwykle ważne jest zatem…
Transport ręczny a przepisy bhp
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli główny akt, regulujący zasady bhp, poświęca transportowi wewnętrznemu i magazynowaniu cały rozdział. Szczególnie istotne w ramach tych przepisów są zasady,…
Hałas w pracy a bhp
Hałas jest niestety częstym towarzyszem pracy. Zmagają się z nim z reguły pracownicy fizyczni, ale nie tylko. Generują go zarówno głośne urządzenia, maszyny, jak i nawet tłum ludzi. Jak się chronić przed hałasem? Jakie są w tym zakresie zadania pracodawcy?…
Czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia
Ważnym, doniosłym tematem, podejmowanym przez nasze szkolenia bhp są również czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia. W pewnych branżach wymagane jest bowiem zachowanie wyjątkowo wysokiego stopnia ostrożności z powodu wykorzystywania do pracy substancji, preparatów chemicznych i materiałów niebezpiecznych….
Choroby zawodowe a przepisy BHP
Temat chorób zawodowych staje się coraz bardziej popularnym zagadnieniem i to w skrajnie różnych środowiskach pracy. Czym właściwie jest choroba zawodowa? Jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca? Jak postępować w razie stwierdzenia takiego przypadku? O tym kilka słów w…
Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników
Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy jest zadbanie o to, by pracownicy regularnie przechodzili wymagane badania lekarskie. Zgodnie bowiem z art. 229 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy: „pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez…
Prace szczególnie niebezpieczne
Obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają szczególne obowiązki na te przestrzenie, w których istnieje największe ryzyko wypadków. O czym mowa? O pracach szczególnie niebezpiecznych i pracach wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Jakie prace zaliczamy do szczególnie niebezpiecznych? To określenie dotyczy…
Obowiązki pracownika w zakresie BHP
Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 962, z późn. zm., dalej: „k.p.”) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i…