30 marca 2018

Ryzyko zawodowe a przepisy BHP

W oparciu o art. 226 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe, związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, a także informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Czym właściwie jest ryzyko zawodowe?

W jaki sposób należy dokonywać oceny ryzyka zawodowego? O tym kilka słów w artykule poniżej.  Czym jest ryzyko zawodowe?  Zgodnie z Polską Normą PN-N-18002, dotyczącą systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ogólnymi wytycznymi do oceny ryzyka zawodowego, ryzyko zawodowe został zdefiniowane jako prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych, występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Z kolei ocena ryzyka zawodowego jest po prostu dokładną analizą i oceną tego, co na danym stanowisku pracy może być źródłem niebezpieczeństwa, co może powodować zagrożenie urazu lub zachorowania pracowników. Właściwie przeprowadzona ocena pozwala na zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych.

Metoda oceny ryzyka zawodowego

Poprzez nadzór bhp, outsourcing bhp, a także przez prowadzone przez naszych specjalistów szkolenia bhp, informujemy pracodawców, na których ciąży obowiązek dokonania oceny ryzyka zawodowego, o dostępnych sposobach i metodach sporządzania takiej analizy. Jedną z najpopularniejszych, stosowanych norm jest PN-N-18002, chociaż nie zawsze najlepiej się sprawdza. Dobór metody uzależniony jest bowiem od wielu czynników, przede wszystkim specyfiki branży, rodzaju używanego sprzętu, stopnia stosowanej technologii i tak dalej.

Najważniejsze elementy oceny

Absolutnie kluczowymi elementami oceny ryzyka zawodowego jest właściwa identyfikacja zagrożeń. Prowadzone przez nas szkolenia bhp olsztyn, warszawa, gdańsk mają przygotować  naszych kursantów do samodzielnego wskazania przestrzeni, w których mogą one wystąpić. Temu służą między innymi: dokładne opisanie stanowiska pracy, uwzględnienie charakterystyki osób, pracujących w ocenianej przestrzeni, sporządzenie wywiadu z pracownikami, zgromadzenie stosownej dokumentacji przeglądów stanu bhp, ocen i analiz wypadków oraz zdarzeń nieurazowych, chorób zawodowych i tak dalej.

Ocena nie jest jednorazowa – to stały proces

Warto przy tym wspomnieć, że ocena ryzyka zawodowego nie jest jednorazowym zabiegiem. To stały proces. Ocena musi być na bieżąco aktualizowana, szczególnie w sytuacjach wprowadzania zmian technicznych lub organizacyjnych na stanowisku pracy, a także zmian stosowanych środków ochronnych. Świadczone przez nas usługi, a w szczególności nadzór bhp, outsourcing bhp, szkolenia bhp Warszawa, Gdańsk, Olsztyn, mają za zadanie nie tylko informować kursantów o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również dać im niezbędne narzędzia do utrzymywania bezpiecznego środowiska pracy.  

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13