15 kwietnia 2018

Wypadki przy pracy a przepisy bhp

Pod koniec marca 2018 roku pojawił się wstępny raport, sporządzony przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczący wypadków przy pracy, które miały miejsce w 2017 r. Zgodnie z tymi danymi w 2017 roku aż 88.330 osób uległo wypadkowi i to stanowi o 0,5% więcej niż w poprzednim roku. Zmalała z kolei liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 osób pracujących. Czym właściwie są wypadki przy pracy? Jakie są ich rodzaje? Czego można się dowiedzieć poprzez nasze szkolenia bhp?

Kiedy mówimy o wypadku przy pracy?

Zdarzenie, które można zakwalifikować, jako wypadek przy pracy, musi spełniać łącznie 4 warunki. Po pierwsze chodzi o zdarzenie nagłe, czyli rozumiane jako natychmiastowe wystąpienie przyczyny zewnętrznej, która wywołuje określony skutek. Po drugie musi być to zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, a zatem nie wynikającą z wewnętrznych uwarunkowań organizmu pracownika, zupełnie niezależna od jego reakcji. Po trzecie zdarzenie musi mieć związek z wykonywaną pracą. Nie chodzi wyłącznie o moment wykonywania pracy. Może on mieć miejsce podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, podczas wykonywania czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Po czwarte o wypadku mówimy wtedy, gdy spowodował on uraz lub śmierć. Przy czym uraz należy rozumieć jako uszkodzenie tkanek ciała lub narządów wewnętrznych.

Rodzaje wypadków przy pracy

Polski system prawny rozróżnia cztery grupy wypadków przy pracy. Pierwszą kategorią jest wypadek śmiertelny, czyli taki, w którym w wyniku wypadku następuje śmierć osoby (na miejscu lub w okresie do 6 miesięcy od daty wypadku). Drugim typem wypadków przy pracy jest wypadek ciężki, czyli taki, który powoduje ciężkie obrażenia ciała (utrata słuchu, amputacja nogi itd.). Możemy również mówić o wypadku lekkim, czyli takim, który nie kwalifikuje się do dwóch poprzednich kategorii, a także wypadku zbiorowym, w wyniku którego zostały poszkodowane co najmniej dwie osoby.

Wypadek przy pracy osoby niezatrudnionej na umowę o pracę

Niekiedy wątpliwości pojawiają się w obrębie kwestii – czy można uznać za wypadek przy pracy, jeżeli urazu dozna osoba, która nie była zatrudniona na umowę o pracę? Warto w tym kontekście wspomnieć, iż wypadek przy pracy nie jest przypisany jedynie do umów o pracę. Dotyczy on bowiem również umów agencyjnych, umów zlecenia lub umów o świadczenie usług.

Szkolenia bhp

Tematyka wypadków przy pracy jest częstym zagadnieniem, podejmowanym przez nasze szkolenia bhp warszawa, gdańsk, olsztyn. Nasi specjaliści zdają sobie sprawę jak doniosły jest to temat. Na szali stawia się bowiem ludzkie życie. Z uwagi na fakt, iż wypadki mogą mieć tragiczne skutki, warto dbać o dopełnianie wszelkich obowiązków, wynikających z przepisów bhp. Mówimy o tym nie tylko poprzez nasze szkolenia bhp, ale również poprzez prowadzony nadzór bhp oraz outsourcing bhp.  

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13